Jižní Amerika

Chile leden 2018

Miro

Ahoj, v lednu se chystám na 18 denní výlet do Chile, v JA jsem doposud nebyl, tak by mě zajímalo jak je to tam s cenama potravin, ubytování a dopravy, třeba v porovnání s Anglii, N. Zelandem nebo JAR, které už jsem stihl za svůj krátký život navštívit. Děkuji moc

Zkušenosti čtenářů

Michal

Cau Miro, v chile jsem pobyl pred 2 lety ( W-trek v Torres del Paine; Santiago ;Valparaiso; trek v Altos de Lircay; San Pedro de Atacama a okolí)…pokud by te neco z toho zajimalo, zkusim pohledat v ,,archivu,, a odpovedet… jinak letos v prosinci tam letim zase, ted uz teda jen Santiago, coby ,,výletové,, misto ( Easter Isl, El Calafate/El Chalten , Montevideo)… pisni případné dotazy na mail [email protected]
Michal

Levnejsi nez NZ a urcite nez GB, ale vzdalenosti jsou vetsi, coz se muze projevit na nakladech na dopravu, pokud se za tak kratkou dobu naplanuje vice vzdalenych oblasti.

Petr

Ahoj, byl jsem v Chile minulý leden a únor, ceny jsou přibližně jako ve Španělsku. Autobusová doprava o něco levnější, pouliční jídla levnější. Obecně třeba čokoláda dvakrát dražší než u nás, zbytek potravin asi o třetinu dražší.Kempy a ubytování asi jako to Španělsko. To platí pro oblast kolem Santiaga, San Pedro de Atacama a Patagonie je předražená.

Karel

Ahoj
Jedu do Chile příští týden, tak sem koncem října napíšu nějaká zjištění. Stejně jako ty budu v Jižní Americe porvé. Obecně očekávám ceny jako v ČR (z pohledu turisty).Co se týče dopravy koupili jsme v rámci Chile letenky s low costem Sky Airlines. Santiago-Calama a zpět s jedním check-inovaným zavazadlem 116USD. Plánuji také využít autobusy společnostni TUR BUS. Na internetu vypadají ceny dobře, ale nepovedlo se mě on-line koupit, tak mě čeká nákup na místě. Ubytování asi moc nepomůžu, neměli jsme odvahu snažit se ušetřit na místě, takže jsme všechno vzali přes booking.com.

Karel

Ahoj
Tak jsem zpět doma a jak jsem slíbil podělím se o své poznatky. Obecně mě Chile přišlo srovnatelné nebo o trochu levnější než ČR. Klíčové pro výslednou cenu je samozřejmě kurz ve kterém se podaří platit, proto začnu tím. Při platbě kartou jsem nezaznamenal žádný problém jak s platbou, tak s kurzem. Cca 0,035czk/clp. Při výběru z bankomatu už to bylo složitější. Pouze bankomat SCOTIABANK si neřekl poplatek. Kurz cca stejný. Bohužel mě tuto informaci sdělil až předposlední den pobytu ve Valparaisu velký cestovatel Zoro z Bratislavy, takže jsem ověřil pouze jedním výběrem. Dobrý kurz jsem taktéž získal výměnou EUR v hotovosti ve směnárně 740Clp/1 eur. No a pak mám řadu ověření v bankomatech dalších bank, že vždy oznámily a naučtovaly poplatek ve výši 5-15%. Výběry jsme dělali ve výšši do 50000CLP,protože úplně 1. pokus vybrat 100 000CLP v bankomatu banco Sanatander na letišti SCL skončil pohromou. Bankomat oznámil, že transakci nemůže provést, vrátil kartu, peníze nevydal, potvrzení také ne, ale transakci mě naúčtoval. Teď běží reklamace tak jsem napnutý jak to dopadne. Neslavný kurz 540CLP/eur se mnou vyhandlovala krásná Italka za přepážkou ve směnárně ještě na letišti v Řimě.
Teď tedy nějaké ceny (budu uvádět v CLP, orientační přepočet jsem používal cena CLP/28 = cena czk).
Autobus 1 cesta z/na letiště do Santiaga TURBUS 1800CLP včetně zavazadla.  Metro v Santiagu 1 jízda včetně přestupů mezi linkami 660CLP (mění se podle času, ale vždy jsme trefili tento prostřední tarif). Autobus TURBUS Santiago-Valparaiso 2300 nebo 2700CLP podle typu autobusu. Lze přesně najít na webu a nejspíše lze i koupit on-line, ale mě to nevzalo kartu. Trolejbus veValparaisu 1jízda 270CLP.
Nějaký jídlo a pití: začnu českou referenční jednotkou. Pivo točené chilské výroby v restauraci ve Valparaisu 0,4l 3000CLP. V láhvi zahraniční výroby 1l  taktéž 3000CLP. Dle mé zkušenosti si Chilské pivo dáte jednou max dvakrát. Jak se říká proti gustu žádný dišputát ale, no ohodnotil bych jako zajímavé. Pivo lahvové Chilské licenční výroby v supermarketu 0,33l – 2000CLP. Voda jako u nás. Pil jsem běžně vodu z řádu, žádné obtíže jsem z toho neměl.
Empanandy standardní velikosti 1000-1300CLP. Mini empanady 200-300. Churasco s hranolkama a colou ve food courtu v hypermarketu 4800CLP. Banany Cavendish silně nahnědlé 500clp/kg, standardní žluté cca 1200clp/kg. V supermaketech ceny podobné jako u nás, ani sortiment mě nepřišel nijak zásadně odlišný.
U ubytování opravdu platí, že při platbě v hotovosti CLP neplatí cizinec daň IVA 19%(předpokládám DPH). Pouze ve Valparaisu nám to babka nechtěla odečíst.
Půjčovali jsem auto u Hertz. Levnější půjčovné měl econorent, ale měl výrazně dražší povolení pro přejezd do Argentiny. V součtu vyšel dráž. Pokud nepřejiždíte do Arg pak jasně econorent.
Palivo: NAFTA cca 510-530CLP/ litr!!!! – paráda. Benzín jako u nás,kolem 720clp/litr.
Vstupy: Laguna Miscanti (Okolí San Pedro de Atacama) 3000CLP/os. železniční muzeum v Santiagu 800CLP/osoba. Absolvoval jsem Tour 4 Tips ve Valparaisu. Bylo to super, trvalo 2hod, dal jsem 6000CLP.
No už jsem naspal dost, snad to k něčemu bude.
Tak šťastnou cestu.

Miro
Karel:

Díky, moc hezky napsané. Ještě by mě zajímalo, jak jsou na to Chilané a Argentinci s angličtinou, protože já španělsky neumím ani ťuk a anglicky taky žádná hitparáda a ještě v jakém stavu jsou cesty. Díky

Karel
Miro:

Chilané a Argentinci s angličtinou? Velika nula. A silnice? Jako v Rusku.

Karel:

Blbost. Anglicky se dá domluvit na většině turistických místech v ubytováních, dopravě atd. a mnoho běžných lidí mluví anglicky. Silnice jsou kvalitní kromě některých odlehlejších oblastí na jihu.

Karel

S tou angličtinou moc nevím. Já mluvím trochu španělsky a jedním z důvodů návštěvy Chile bylo i trénovat španělštinu. Takže jsem to všude zkoušel španělsky. Ale přišlo nám, že moc slavné to s Angličtinou v Chile není. Ale na druhou stranu, španělština a angličtina mají spoustu slov  podobných. Takže o Pinochetovi nebo Nerudovi s místními asi moc nepokecáte, ale základní domluva bude v pohodě.
Silnice a provoz bylo velké pozitivní překvapení. Chilané mě přišli jako dobří řidiči. Jak jsem se objevilu u přechodu, už stáli. Minimum troubení. Nesetkal jsem s žádným pro nás nezvyklím nedodržováním předpisů. Skoro se mě chce říct, lepší jak u nás. V ARG jsme byli jen v horách kousek od hranic, tam je nulový provoz. Silnice Calama-San Pedro – Paso Jama v excelentnímu stavu. Můžeme jenom závidět. Samozřejmě, že cesty bokem už tolik asfaltové nebyly.
Měli jsme toyotu hilux. Jeli jsme Calama-San Pedro-Paso Jama-San Antonio de Los Cobres (ARG)-Paso Sico-San Pedro-Calama. 95% této cesty by zvládlo běžné auto, hilux nebyl potřeba. Ostatně v Cobres na hostel, krátce po nás, přifrčeli dvě francouzky s hyundai i10. Pouze paso Sico se na Chilské straně silnice asfaltuje. A kvůli tomu tam jsou objížďky. Asi dvě místa v těch objížďkách, byly jako ostřejší, tam jsme byli rádi za hilux.

Radim

Nemáte někdo zkušenosti s práci a dlouhodobějším pobytem v Chile?

Jana
Radim:

Ahoj Radime, ano, uz 4. rokem. Pokud chces podrobnejsi info, tak napis.

Veronika
Jana:

Ahoj Jani,
prochazim si konverzaci ohledne cestovani po Chile a narazila jsem na tvou reakci ohledne dlouhodobeho pobytu a prace v Chile. Ty moznosti a podminky by me taky zajimaly.
Ty uz tam zijes a pravujes ctvrtym rokem?
Je mozne ziskat nejakou treba sezoni praci s minimalni znalosti spanelstiny?
 
Diky moc, Vrerca.

Petr Bárta
Jana:

Ahoj, rád bych se zeptal, zda je možné v Chile sehnat práci bez pracovního povolení a další doporučení.
Děkuji. Petr Bárta ([email protected])

Dandee

Chile je obecně velmi dobrá země na seznámení se s Jižní Amerikou. Ceny jsou na úrovni těch našich. Letenky do Santiaga relativně levné. Vnitrostátní lety v řádu několika málo tisíc Kč. Země je bezpečná. Řidiči naprosto zlatí (jaký rozdíl třeba proti Argentině). Ve větších městech se dá sehnat bydlení třeba na Airbnb za 300 – 400 Kč na noc. Španělsky aspoň základy se hodí, to ostatně v celé Jižní Americe. Učili byste se vy anglicky, kdyby všichni vaši sousedi mluvili s vámi stejnou řečí?
Za návštěvu toho stojí hodně. Národní parky, města, hory, jezera, sopky, Patagonia,  Atakama. Kdyžtak mrkněte na náš web pro inspiraci
http://www.yupeeland.com

Mijaita
Dandee:

prosim, pokud je to mozne, napis mi na mail [email protected]
Rada bych se poptala na par veci.Psala jsem na webu, ale odpoved neprisla.
Diky!

Alex

Ahoj Miro,
leden mám volný a rád bych cestoval. Chile je jedna z destinací, která mě láká. Jestli se Ti bude hodit parťák do Chile, napiš mi prosím do mailu a domluvíme se:  [email protected]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: