Írán, Pákistán, Afghánistán

Irán_Informace podzim 2016

Standa_3Handbikes

Všechny zdravím. Omlouvám se, jestli budu opakovat některé věci, které už každý ví.
Právě jsem se vrátili z Iránu, kde jsem strávili jeden měsíc a rád bych se podělil o informace.
 
Do Iránu (Teherán) jsme letěli přes Pegasus s přesedáním v Instanbulu. Cena byla kolem 3000,- se vším všudy. NEVYŘIZOVALI jsem si žádná referenční čísla. Je to pouze jeden velký PODVOD a pro někoho příjemný byznys. Přímo na letišti jsem si vykomunikovali víza.
Víza: Nejprve je nutné uhradit cestovní pojištění na přepážce bokem(cenu si bohužel už nepamatuju možná něco kolem 35eur). My všichni máme Alpenverein (Vřele doporučuji, platí pro celý svět a na rok to vyjde něco přes tisícovku.). POZOR! Musíte si však od Alpenvereinu vyžádat papír, kde je jasně napsána informace, že pojištění platí i v Iránu. Po předložení tohoto papíru nám vše uznali, jinak by to byl asi problém. Potom jdete vyřídit víza (připomíná to nějaký druh aukce :D). My jsem dostali víza na dva měsíce. Věděli jsme, že se dají vyřídit na letišti i na tři, ale je to trochu složitější. První nám řekli, že dostaneme víza na měsíc (jako každý), tak jsme se ohradili, že potřebujeme na tři měsíce a že vše máme domluvené přes ambasádu (doporučuji používat hodně slovo ambasáda a prostě být nekompromisní). Nakonec tedy ke kompromisům došlo a dostali jsem na měsíc. Chlapíci z úřadu si tam hrajou na největší mistry světa. 🙂 Tak buďte trpělivý a nevzdávat se!
Peníze: Na letišti jsem proměnili velkou část našich peněz v prvním patře. Kurz byl celkem dobrý. (Myslím, že něco kolem 3900-4000ria za euro.)
Na letišti jsme chtěli koupit i sim a chlapík prodávající sim mi řekl, že si je mám koupit ve měste, že u něho jsou hodně drahé.
Volání: Internet v Iránu je jako z pr…! Koupili jsme si snad 8giga (8G-9G je maximum na měsíc.) Nebyla šance je využít. Ve velkých městech se připojit dalo. V městech jsme měli někdy edge. Mimo města hrůza. Počítejte s tím, že Irán filtruje velké množství webovek (fejsbook,youtube…). Stáhl jsem si na Android SpeedVPN(doporučuju, asi nejlepší z těch 50, co jsem vyzkoušel). Pomocí připojení přes VPN se dostanete na Fejsbuka a můžete psát a psát. Jinak český operátor mi poslal zprávu ohledně cen: sms kolem 15,- Kč, MMS 14,- Kč, volání min. něco kolem 60,-Kč a 1MB internet 350,- Kč 😀
Z iránské sim byl problém napsat SMS do CZ. Ani jedna nedoručena. Volat se dalo. V rámci Iránu, když jsme volali z iránské na českou, tak nám to nefungovalo a ani poslat sms.
POŠTA: Posílal jse i pohledy i dopisy. Pohledy je obtížné sehnat. Ideál velká města s turisty. Pohledy jsou levné a cena známky na pohled je 30 000,- ria. POZOR dopis mě stál něco kolem 400 000,- ria a to mi ho ještě rozbalili, celý prohledali a ještě obsah ukazovali ostatním zaměstnancům a řediteli no prostě si počkáte a budete docela zuřit. Dopisy jsem pak už neposílal. 🙂 Jinak doručenou úspěšně. Doba cca 3 týdny.
 
CENY: Nikdo nás nikdy nepodvedl, nenatáhl a ceny jsou velmi příjemné. Většinou jsme spali v poušti a jedli konzervy. Ty vycházeli na necelé euro a chuťově byly v pohodě (nej je rajčatová omáčka se sojovým masem) a nejchutnější značka je asi „jekojek“. Jinak doporučuju užívat si ůžasných datlí. Vybírejte ty měkké. O cenách toho asi najdete na netu hodně. Napíšu teda jen něco kolem stravování. Po cestách najdete spoustu „restaurací“ ráno až dopoledne není problém si dát smažená vejce. Často je míchají s rajčatovou omáčkou. Nebojte se vejít až do kuchyně a přesně ukázat na to co chcete a kolik toho chcete. Nerozumí vůbec ničemu. Doporučuju iránské polévky a falafel (cena kolem eura).
PRO Cyklisty a pankáče: Irán jsme projeli na kolech pro handikepované (handbajk) z Teheránu do Bandaru Abbas. Cesty jsou většinou v super stavu (Cz je úplně marná). Skoro po celou dobu je vedle cest odstavný pruh široký cca 2 metry! Doporučuju jen hodně vody. Jinak jsme vše zvládli úplně dopohody. Spali jsme často v poušti. Dřevo se dá nasbírat kolem silnice, když nejsou stromy, což nejsou často. Voda někde není pitná. Vždy se zeptejte místních, když budete nabírat někde vodu. Budou na vás troubit a fandit vám, až vás to bude srát. 😀 Když vás někdo bude chtít zastavit, tak většinou zastavte, chtějí si vás vyfotit a většinou i něco dát k jídlu a pití. POZOR ve městech! Je to docela chaos a buďte hodně opatrní.
Cesta zpět: Z Bandaru Abbas jezdí loď do Dubaje (Sarjah). Cena je 90 dolarů. Nástupní místo je přístav Bahonar a office mají kousek víc do centra od přístavu. Jezdí to v sobotu a pondělí ve 21:00. Délka cesty je kolem 10 hodin. POZOR! Iran travelling centre nám napsal, že loď pluje i ve čtvrtek. Vše jsme si vykomunikovali a domluvili přes email a na místě nám řekli, že loď ve čtvrtek nepluje, že ten spoj zrušili. Nabízí se možnost letět z letiště v Bandar Abbas anebo plout lodí na ostrov Qeshm (cca hodiny plavby a cena velmi nízká), kde je malé letiště o kterém internet moc neví a letí to také do Dubaje (cena kolem 2000,- Kč). Z Dubaje jsme letěli přímým letem přes SmartWings. Cena 3400,- a let trval něco kolem 6,5 hodin. Můžu jen doporučit. Večeře, dvě „sklenky“ vína, oplatek, pití, káva a čaj, polštářek to vše a mnohem víc zahrnuto v ceně. Docela jsme čuměli. Pokud si budete rezervovat místa k sezení, tak zkuste mrknout na ta hned za první třídou. Bylo tam neuvěřitelně moc místa na nohy. 😉
Cyklisti a sportovci! Nevím, jak se to podařilo, ale původně jsme měli za kola (handbiky) platit 9000,- (každé váha kolem 25kg). Když jsme šli k okénku v Dubaji vše uhradit, tak nám řekli, že je to už uhrazené. Ještě jsem vše překontroloval a několikrát se domáhal placení a nakonec jsme nic neplatili a nadrozměr kola byla zadarmíko!Možná chyba, možná štěstíčko. Uvidíte. 😉
Lidi v Iránu jsou kapitola sama pro sebe. Stručně obětaví, laskaví, zvědaví až to někdy vše přehání. Nám pořád pomáhali, dávali jídlo a ovoce a to vše bez vyptávání se na prachy (jak kluci zažili v Maroku) Opravdu velké díky a údiv.
Toť tak krátce. Když tak piště a ptejte se na fejsbuku 3handbikes a email [email protected]
https://www.facebook.com/3handbikes/?fref=ts
 
Omlouvám se za chyby. Mějte se a cestujte! 😉

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: