Írán, Pákistán, Afghánistán

Iran – cerstve informace z cesty (kveten 2016)

Zeus

Diky za cenné rady, my sa tam chystame 4.6. ideme tam na 14 dní. Pozeram ze vizum on arrival islo o dost hore…

Zkušenosti čtenářů

Zeus

Mal by som jednu otazku a nemyslim to ironicky 🙂 aky outfit tam teraz v lete mozu nosit muzi, turisti? Tiez musim byt zahaleny od hlavy po päty, alebo v pohode mozem nosit kratasy a tricko? aby mi mravnostna policia nesliapla na kurie oko 🙂

Jana
Zeus:

tricko jo, ale kratasy ne. lehke dlouhe plandave kalhoty jsou nejlepsi. sandaly jsou taky v pohode.

Tereza

Dííky za cenné informace 😉 My bychom chtěli do Iránu v listopadu, letenky jsou za super cenu, ale uvažujeme nad počasím, jestli už nebude chladno..?V říjnu nám to bohužel nevyjde..

MMM

– JARO 2015 – CHODIL JSEM V TRICKU A KRATASECH – DELKA KOLEM KOLEN . TAKOVE TY LEHKE GATE – CO SE DAJI ODEPNOUT NOHAVICE .OBCAS SE MI DECKA JAKO SMÁLY …..ALE ASI JEN 2 X ZA CELÝ POBYT MI NEKDO( VETSINOU STARCI MUZ ) NAZNAČIL …ŽE TO JAKO NENÍ OK . NIC VIC . ZKOUŠSEL JSEM JAKA BUDE REAKCE 🙂

Anička

ach, kraťasy, to je v těchto zemích tak trapné. Jako proč se neumíš přizpůsobit? Už jsi viděl íránce v kraťasech???

Jana

nechapu, proc mi to HS vymazala jako nevhodne. Tady to je znovu:
Prave jsem se vratila z mesicni cesty po Iranu. Zde jsou informace, ktere by se mohly hodit kazdemu, kdo se tam chysta:
 
>> Cestovala jsem jeden mesic, sama holka. Nikdy jsem nemela zadny problem, lide jsou uzasne napomocni a mili.
 
>>VIZA: pokud mate elektronicky pas, dostanete automaticky 30-ti denni vizum na priletech (toto plati pro vsechny staty EU krome Velke Britanie). Ja jsem mela jeste pro jistotu ‘referenci cislo’ od Zirhamia (www.zirhamia.cz – muzu je doporucit, rychle odpovedi a skvely servis), ale nebylo to treba. Proste priletite na letiste v Teheranu, date jim pas a potvrzeni o zamluvenem hotelu v Teheranu aspon na jednu noc a do dvaceni minut budete mit vizum (mozna, ze hotel zamluveny nemusi byt, ale ja ho pro jistotu mela). Za vizum zaplatite na miste 75 Eur.
 
>> V Teheranu jsem bydlela v hotelu Baharestan  hned v centru, vedle namesti Imam Chomejny. Zakladni pokoj se zachodem a sprchou na chodbe je za $15, ale da se smlouvat. Adresa je Baharestan Guesthouse, roh Amir Kabir St a Saadi St. Je to I na Googlemaps. Na Saadi St je hromada lacinych hotylku vedle sebe, tak kdyz se vam nebude libit Baharestan, muzete jinam, je toho tam spousta. Nejake se daji zarezervovat a zaplatit pres PayPal:  http://hostelsiniran.com coz se hodi hned ze zacatku, kdyz budete potrebovat rezervaci pro prilety a vizum.
 
>> lacine hotylky vsude po Iranu stoji kol $10 – $15 za pokoj (sprcha a zachod na chodbe).
 
>> Kdyz vas bude cestovat vic (idealni pocet je 3 lidi), budete to mit o dost levnejsi, protoze se budete moc rozdelit o cenu pokoje a taxiky. Ja jsem utratila pomerne dost za taxiky, ale zase jsem moc neplatila za hotely, protoze jsem spis bydlela u mistnaku pres Couch Surfing (http://www.couchsurfing.com).
Pokud planujete Couch Surfing, privezte z domova nejake prakticke a pekne suvenyry jako magnetky na lednicku, otviraky na lahve s Prahou/CR apod. Mejte na pameti, ze budete vetsinou hosteni doktory, profesory, ucitely a dalsimi vzdelanymi lidmi. Taky se slusi prinest do rodiny, ktera vas pozvala na veceri nebo kde prespavate, treba nejake sladkosti/ovoce nakoupene v bazaaru. Uz nejsme zadne socky, ze jo.
 
>> Doprava v Iranu funguje skvele, vsude a porat jezdi autobusy (a v mensi mire vlaky), ktere jsou smesne levne. Treba za nocni prejezd VIP autobusem z Teheranu do Esfahanu zaplatite cca $7. Na delsi trasy jezdete VIP autobusy, sedacky se daji sklopit skoro do lezici pozice takze se I vyspite.
 
>> Taxiky se hodi na denni vylety a na dopravu na mista, kam moc nejezdi autobusy. Za pronajem taxiku s ridicem zaplatite cca $40 – 50 za den, podle terenu a oblasti. Taxi letiste Imam Chomejny > centrum Teheran  je za $15 (600 000 Rial), vic nedavejte.
 
>> Dalsi ceny: kebab na ulici cca $3,-. Normalni jidlo v restauraci  $4-5,-. Taxi po meste $0.5 – 2,-. Vstup skoro do vsech pamatek pro cizince je 5,- Eur.
 
>> Rials nebo Toman? Oficialni jsou Rialy ale vsichni pocitaji v Tomanech, coz je o nulu min. Zpocatku je to trochu zmatene, ale pak si zvyknete. Pokud si nebudete jisti, zeptejte se.
 
>> Vsude na ulicich a v mesitach jsou pititka (voda se da pit I z vodovodu) a vsude jsou zadarmo zachody. Vodu jsem si snad koupila za ten mesic jen dvakrat, jinak jsem nosila pullitrovou lahev a plnila jsemi ji z pititek.
 
>> Zenam doporucuju si koupit lehky satek (salu) z lehkeho svetleho material na hlavu jako hedjab. Vlasy MUSI byt necim pokryte. Dale doporucuju plandave lehle dlouhe kalhoty a plandavu lehkou kosili (triko) s dlouhym rukavem a dlouhou tak aby zakryvala  zadek.
 
>> Nikdo vas nikde nebude otravovat (snad jen v Esfahanu uz jsou trochu zkazeni).
 
>> Uzitence kontakty na pruvodne/napomocne lidi/pratelske taxikare s anglictinou:
 
a Alamut valley (castles of Assassins). Vychozi bod – mesto Quazivin. Yousef (taxi driver): Yousef je inzenyr chemie. Protoze se nemuze uzivit chemii, stal se s nej taxikar. Mluvi velice dobrou anglictinou. Celodenni vylet pro 4 lidi na hrad Alamut + jezero byl za $100,-. Pokud vas bude min, cena je nizsi. Telefon + 98 919 180 7076
a Vesnicky v Kurdestanu jako Howroman a Palangan. Vychozi bod – mesto Sanandaj. Abdullah (taxi driver): Abdullah je postarsi ucitel matematiky, ktereho soucasny rezim vyhodil ze skoly. Od te doby taxikari. Mluvi slusnou lamanou anglictinou. Telefon +98 918 380 9741
a mesto Kashan a vesnice Abyaneh. Mohamed Ghavami, inženýr a otec tří dětí, uz byl na Hedvabne Stezce nekolikrat doporucovan. Je u něj možno i bydlet, jeho žena je excelentní kuchařka. [email protected], +98 910 361 0254 (hlavně na komunikaci přes What´s up).
a Shush > Choqua Zanbil > Shustar taxi. Akbar (taxi driver). Mluvi dobre anglicky. Telefon +98 916 347 9736
a Persepolis a Pasargade. Amin, recepcni z jednoho hotelu v Shirazu, zaridi taxi do Persepole levneji nez cestovky v Shirazu. Telefon +98 937 535 0453.
a Yazd. Vylety do okoli nejlepe a nejlevneji zaridi v hostelu Silk Road (je v Lonely Planet).
 
>> Facebook je v Iranu zakazany.  V pohode se na nej ale muzete dostat pres VPN. Na Google Play store si najdete a nainstalujte tak 5 ruznych VPN. Kdyz nefunguje jedna, funguje druha. Ja mela SecureVPN, SuperVPN, PSiphon a CloudVPN. Vsechny zadarmo z Google Play store.
WiFi je skoro v kazdem hotelu a rodiny maj WiFi doma vetsinou taky.
 
>> Pokud jedete na mesic, doporucuju koupit Iranskou sim kartu od MTN (Irancell). Stoji pakatel, a na mesic vam daji (podle toho jaky si vyberete plan) 3GB data a kredit na volani a textovani. MTN (Irancell) prodejny jsou celkem vsude, hned jedna je na namesti Imam Chomejny, dole v metru, mluvi tam I anglicky.
 
>> Taky doporucuju precist uzitecne info MZV CZ zde: http://www.mzv.cz/teheran/cz/viza_a_konzularni_informace/doporuceni_k_ceste_do_iranu.html
 
>> Ja za mesic utratila cca 1200,- Euro za bezne vydaje + dalsi penize na darky. Pamatujte si, ze do Iranu musite prijet s dostatecnou hotovosti, protoze tam uz se vybrat nic neda. Pokud vam dojdou penize, jste nahrani. Vsude jsou smenarny. Eura berou uz ted vic nez dolary, tak si privezte dostatek, a kdyztak vam zbydou. Zbytecne Rialy se daji vymenit zpet na Eura na odletech na letisti. Maji tam I dost v pohode kurz.
 
>> Pamatujte si, ze pokud prijedete v patek (coz je jejich nedele), bude vsechno vsude zavrene. Jedina smenarna otevrena furt je na letisti. Dalsi dny je to v pohode. Penize se vymenujou ve smenarnach na ulici Ferdowsi ktera vede z  namesti Imam Chomejny. V zadnem pripade nevymenujte na ulici samotne! V kvetnu 2016 bylo 1 Eur = 39 000 Rial.
 
Preju jen krasne zazitky
Jana

Zuzka
Jana:

Ahoj, chci se zeptat jestli by jsi chtěla udělat si cestu do Íránu prakticky zadarmo s naším zájezdem, zaplatili bychom ti letenku, ubytování i vízum. Na oplátku by jsi pomohla našemu průvodci, cenné rady i pomoc by určitě moc ocenil. V případě zájmu nebo pro více informací mi napiš prosím na: [email protected]. Prosím také jestli by jsi mi mohla napsat, kkde všude jsi v Íránu byla. Děkuji.

Jana
Jana:

Jsem rada ze prispevek pomaha dalsim cestovatelum 🙂 Iran je nadherny.
Protoze na HS moc casto nechodim a nekontroluju si, kdo sem prispel, pro pripadne dalsi urgentni otazky me kontaktujte na [email protected], prosim ale nejdriv si peclive prectete dalsi vlakna od Jakuba a Terezie co tu jsou, odpoved na svou otakzu nejspis najdete v nich.
Happy travels x

Katka

Lze cestovat i s detmi? Chtela bych tam jet s rodinou, tzn.dva dospeli a tri mali kluci…(5,3 a1rok) Muzete treba doporucit nejaky „resort“ Diky!

Jana

Ano, s detmi se da cestovat v pohode, videla jsem tam cele rodiny turistu, ale vetsinou byli organizovani se zajezdem.
Resort? Tak to opravdu nevim, mozna jen dole na ostrovech na jihu nebo na severu u Kaspickeho more.
Hotely jsou vsude ciste a bezpecne, jidlo je hygienicky nesavadane a pokud nechcete pit vodu z pititek nebo kohoutku jak jsem to delala ja, tak je  vsude v obchodech k dostani balena voda.

Jakub

Aktuální info ze srpna 2016:
VÍZA: v pohodě na letišti po příletu, ale je tam docela chaos:)
-jsou tam 2 okýnka, před nima je ohrádka kolem které je chumel lidí a v ohrádce je byrokrat, který nesystematicky rozdává formuláře pro žádost , vybírá pasy a následně rozdává víza, byl tam týpek někde z JV Asie, který tam čekal skoro 5 hodin…
-Než za ním půjdete, tak si naproti kupte (15EUR) nebo nechte potvrdit pojištění. Měli jsme potvrzení od Alpinverein/Generali, že pojištění platí worldwide (incl. Russia), ale to nám nechtěl uznat, že tam má být výslovně uvedeno incl. Iran. Nakonec nám to potvrdil, ale doporučuju si tam incl.  Iran rovnou nechat od pojišťovny napsat.
-pak běžte za byrokratem, ten vám dá formulář pro víza a napíše částku, kterou u dalšího okýnka vedle zaplatíte. My platili 75EUR za osobu
-s pasy, vyplněným formulářem, pojištěním, doklady o zaplacení víza běžte znovu za byrokratem. Referenční číslo nebylo třeba, ale ve formuláři je kolonka pro ubytování na první noc, to si určitě bookněte, doporučuju využít on-line booking přes http://hostelsiniran.com/ , osobně jsme byli velmi spokojeni s hotelem Arad (15USD/os., platba až na místě, rychlé potvrzení rezervace)
-následně čekáte až vás byrokrat zavolá a dá vám pas s vízem. Welcome to Iran!
 
PENÍZE: První směnárna se slušným kurzem je ve druhém patře na letišti, pak kdekoliv v hlavních městech. Jak už psala Jana výše, 99% cen je v tomenech, ale platí se v Rialech (1EUR byl 39200 Rial), což je 10tinásobek tomenů. Doporučuju si vždy dohodnout cenu předem (taxi, restaurace,obchody,…), klidně i napsat, protože ceníky jsou většinou v perštině, takže nemáte šanci zjistit, kolik co stojí a pak byste se mohli divit:)
 
DAMAVAND: jižní cesta je lehká (kromě výšky samozřejmě) a díky tomu silně přelidněná (vrcholový den šlo s náma nahoru tak 200-250 lidí). Za vstup na vrchol platí cizinci poplatek 50USD, tábor ve 4200m je dost zanesený odpadky. Nahoru se vyráží mezi 4 a 5 ráno, cesta na vrchol cca 6-7hodin pro nomálně zdatné turisty.
 
Celkový dojem z Íránu je silně pozitivní, Íránci jsou milí a ochotní lidé, pořád si s váma chce někdo povídat, pokud vás někdo začne hostit, tak poznáte jinou dimenzi pojmu hospitality. Při dodržení cestovatelských pravidel je bezpečnost na vysoké úrovni, nejvyšší riziko je jako všude na silnicích, zejména při využití taxi/stopu můžete dost často narazit na závodníky za volantem.
Pokud chcete chodit po horách (kromě Damavandu), tak doporučuju květen, kdy všechno kvete a hory ještě nejsou tak vyprahlé jako v srpnu.

Zuzka
Jakub:

Ahoj, chci se zeptat jestli by jsi chtěl udělat si cestu do Íránu prakticky zadarmo s naším zájezdem, zaplatili bychom ti letenku, ubytování i vízum. Na oplátku by jsi pomohl našemu průvodci, cenné rady i pomoc by určitě moc ocenil. V případě zájmu nebo pro více informací mi napiš prosím na: [email protected]. Prosím také jestli by jsi mi mohl napsat, kde všude jsi v Íránu byl. Děkuji.

rezervace hotelu
Jakub:

Ahoj, chcem sa spytat ci staci na VOA len mail z hotel, ze je to tam booknute. Bookla som si hostel, kde sa plati na mieste a dosirll mi len mail od nich.

martin
rezervace hotelu:

U nás to stačilo, když budou pochybovat tak tam zavolají

Terezie

Velké díky za vyčerpávající informace! Prosím poradíte mi, kolik si s sebou vzít peněz na 14 dní a zda je lepší si vzít eura nebo dolary? Děkuji

Michal

Ahoj, co si myslíte o cestě do Íránu na přelomu kalendářního roku? Máte s tím někdo zkušenosti, jak to touto dobou např. vypadá v horách?Díky

iwanv
Michal:

VTEDY NA SVERE A V TEHERANE HLAVNE ZACIATKOM
JANURA SNEZI…AJ POL METRA
jANUAR JE PODLAMNA NAJHORSIMESIAC NA CESTOVANIE…DOKONCA V YAZDE NA 2-3
DNI MOZE NAPADNUT SNEH….VSADE JE PRIEMERNA mnm okolo 1500-1700m a pocasie tomu dopveda
V HORACH MIN METER SNEHU…AZ DO KONCA MARCA

Terezie

Ahoj cestovatelé,protože mi vlákno moc pomohlo, přidávám aktuální informace z cesty po Íránu v září 2016, třeba to také někomu pomůže 🙂 Snažili jsme se naše náklady snížit, proto napíšu i nějaké tipy.CESTA a VÍZALetěli jsme přes Kyjev, na IKKA jsme přistáli až po půlnoci. Vyřízení víz je poměrně chaotický proces, využila jsem Jakubova popisu výše. Nejprve jsme si šli potvrdit pojištění. Měla jsem pojištění od embosované platební karty od KB, na pobočce jsem si vyžádala papír, aby na něm bylo výslovně anglicky napsáno, že pojištění platí pro moji osobu a v Íránu, vše prošlo bez problémů. Pokud se jim dané potvrzení nebude líbit, bude platit navíc 15 eur. Poté jsme šli k úředníkovi v ohrádce, tam jsme si vzali papír, kam se vypisoval mimojiné i hotel na první noc. Bohužel žádný z hotelů na hostelsiniran.com se mi neozval, tak jsem napsala do nějakého dražšího, který byl uveden v LP, již si nepamatuji jméno, kde moji rezervaci brzy potvrdili. Ten jsme zapsali do papíru, ubytovali jsme se ale jinde, protože tento byl mimo náš rozpočet, nikdo to ale nijak neřešil, že jsme tam nakonec nejeli. Ouřada však hotel nezkoumal, ani nechtěl vidět rezervaci ani tam nevolal, v tom množství lidu na to nebyl čas 🙂 Ptal se na referenční číslo (to jsme měli přes Zirhamii), ode mě si ho vzal, od zbytku skupiny nepožadoval. A mnoho lidí před námi ho nemělo, prošlo to bez problémů a platili za víza stejně. Ale asi záleží úředník od úředníka 🙂 S vyplněným papírem jsme šli do vedlejšího okénka víza zaplatit, stálo to 75e/osoba a pak ouřada již vyvolával podle pasů. Po tomto kolečku ještě následovala dlouhá fronta na potvrzení víz, všichni předbíhali a všude byl zmatek, Íránci se cpali do front pro cizince apod., celý proces na letišti nám trval asi 3 hodiny.Cena taxíku do centra z letiště by měla být do 700 000 riálů za vůz. Pokud chcete trochu ušetřit, nejblíže se IKKA přiblížíte, když dojedete na konečnou červeného metra Kahryzak a chytnete taxík odtud a naopak. Pozor! v noci metro nejezdí. PENÍZEJe úplně jedno, jestli povezete eura nebo dolary. Pokud jsme něco platili v eurech nebo v dolarech, tak to považovali za ekvivalent, takže jakoby pro nás by podle kurzu bylo výhodnější to zaplatit v dolarech, ale ve výsledku to bylo jedno.Dobrý kurz výměny byl hned na letišti za euro bylo 40000 riálů, nicméně ani v Teheránu a dalších městech nebyly kurzy ve směnárnách špatné – kolem 39000-39500 riálů za euro.Všichni počítají v tomanech, což je o nulu méně než riály. Je proto dobré, jak již bylo zmíněno výše, předem dojednat cenu, aby nedošlo k nějaké nepříjemnosti. Během dvou dnů vám to ale už nepřijde 🙂
CENY, UBYTOVÁNÍ, JÍDLOPřekvapilo mě, že v Íránu je poměrně „draho“, lze-li to tak nazvat, ceny jsou obdobné jako u nás.  Snažili jsme se hledat ubytování do 15 eur za jednoho na noc, měli jsme vícelůžkové pokoje a většinou jsme se do této ceny vešli i s pokojem, který měl vlastní koupelnu a záchod. Obvyklá cena však byla kolem 12 eur pro jednoho za noc a žádný luxus nečekejte. Kvalita ubytování za tyto ceny neodpovídá evropským standardům. V ceně však většinou vždy byla i snídaně. Námi vyzkoušené hotely, co si vzpomínám :Teherán – obecně nejhorší ubytování za nejvyšší ceny; Mehr hotel (berte pokoje jinam než na rušnou třídu, možno i s vlastní koupelnou a záchodem) Firouzeh (ten příliš neodporučuji, záchod vždy na chodbě, dále nám chtěli napočítat více nocí, než jsme ve skutečnosti byli a bylo to dost nepříjemné dohadování). Oba tyto hotely se nacházejí v části, kde se prodávají potřeby do aut a také se tam všude kolem spravují, je to snad nejsmradlavější část ve městě 😀 Oba hotely jsou ob ulici, když vyjdete z Firouzehu na hlavní třídu je tam přechod a za ním po pravé straně je velmi dobrá, čistá a cenově dostupná restaurace s černými stolky, doporučuji! Z obou hotelů dojdete pohodlně na metro Mellat.Esfahan – Totia Hotel – doporučuji, sice trochu dále od centra, ale jak píse LP tříhvězda za cenu jednohvězdyYazd – Friendly hotel, nedaleko páteční mešity, nejlepší ubytování co jsme v Íránu měli, velmi pěkné pokoje s klimatizací, pěkný dvorek s jezírkem a čajovým posezenímŠiraz – Anvari hotel – trochu se zde zastavil čas, ale vše bylo čisté, naproti přes ulici když se dáte doleva super fastfood se zeleným neonem, super čisťounký, moc dobré a vždy tam měli narvánoNěkdy byl problém najít nějakou restauraci/bufet, zvláště v centru, nevím proč, každá ulička je zaměřená na něco jiného a jsou tam jen obchody tohoto druhu 🙂 např. kobercová, se zlatem, domácí potřeby apod., někde ale nenajdete hned nějakou restaurační uličku a zabere to chvíli času. Všude je spousta fasfoodů, třeba i fake mekáč nebo subway 🙂 Jedli jsme převážně v bufetech pro místní s íránskou kuchyní, věřte, že až se vrátíte, nebudete chtít, aby vám maminka udělala na uvítanou kuře s rýží 😀 Cena za hlavní jídlo s přílohou a pitím od 120 000 riálů. Pokud si chcete dát pravé iránské jídlo a chcete i vychutnat atmosféru, místní nás dovedli v Esfahánu do nádherné a cenově dostupné restaurace, adresu najdete zde : http://jarchibashi.com/
Počítejte s tím, že ceny vstupů už v žádném případě nejsou takové, jako uvádí LP z roku 2012. Je dvojí vstupné pro místní a pro cizince. Za vstup do většiny památek zaplatíte vstupné od 80 000 riálů, většinou však mezi 150-200000 riály, což už není málo. Persepolis 200 000. Obecně doporučuji se naučit čísla v perštině a stáhnout do telefonu aplikaci na přepočet měny.
OBLÉKÁNÍHolky šátek na hlavu, rukávy pod loket, dlouhé nohavice a něco přes zadek, nosila jsem buď dlouhé etno haleny nebo si vzít nějaké šaty přes to. Jinak co se týká toho šátku, nečekejte nějakou Hanču s Tončou, všichni to nosí dost ležérně tak, že jsou jim i vlasy vidět 🙂 sandály nebo žabky nejsou problémKluci – asi je lepší dlouhé nohavice, triko s krátkým rukávem.
DOPRAVAMezi městy jsme jezdili autobusy, dá se tak i něco ušetřit, pokud si naplánujete přejezd přes noc, ve VIP buse se i v pohodě vyspíte. Lístky stačí koupit před odjezdem. Chtěli jsme jet také vlakem z Teheránu do Esfahánu, ale bohužel jede jen ob den, jízdenky lze koupit také online na iranrail.ir myslím byla ta stránka. Koupili jsme také přelet Širaz-Teherán se společností Mahan air – velmi jsme tím ušetřili čas a během hodinového přeletu byla i večeře 🙂 V Teheránu jsme se dopravovali hodně metrem, buď jde koupit jednotlivé lístky nebo přednabitou kartu na 10 jízd, která se nám vyplatila.
INTERNETNež pojedete, doporučuji stáhnout několik VPN aplikací např. Super VPN, Cloud VPN.. bez nich se totiž většinou nedostanete na internet, resp. stránky jako facebook, gmail apod. Hodily se mi také aplikace All currency converter, Visitiran a Tehran traffic map. Hezká stránka je také Realiran na facebooku.Co mě nepříjemně překvapilo : strašně znečištěné ovzduší, zejména v Teheránu, pro citlivky doporučuji nějakou rouškuCo mě příjemně překvapilo : velmi nápomocní a laskaví lidé, nikde vás nikdo nebude otravovat s nabídkou nějakého zboží apod. Vždy nám všichni poradili a pomohli. A dále vysoká úroveň dopravních prostředků.Írán je velmi bezpečná země, největší nebezpečí vám hrozí maximálně tehdy, budete-li přecházet silnici 🙂 Už mě nic víc nenapadá 😀 Kdyžtak mail na mě, kdyby vás ještě něco zajímalo :  [email protected]

iwanv
Terezie:

ked mas konf.cislo nepotrebujes predsa vyplnovat prihlasovaciu kartu ani nepotrebujes mat zarezervovany hotel….prostrednictvom konf.cisla bol tvoj pas a osoba prelustrovana….ak nemas konf.cislo tvoj pas naskenuje a posle scan hotel na miestne kgb a si tiez prelustrovana..preto ak nemas konf.cislo aj ked je velaludi vzadu v kancelarii overia/zavolaju do hotela a ak mas rezervaciu tak hotel prebera za teba zodpovednost…ak nemas platnu rezervaciu pridelia ti hotel….zvycajne to tak funguje-ale zalezi od uradnika…
Takze ak mas konf.cislo a vybavis poistenie len das konfirmacne cislo-platipre celu skupinu rovnake=maju vas v pc systeme a nestracas cas vyplnovanim prihlasovacej karty….najlepsie  pri vystupe  lietadla pobehnut-vsetkych predbehnut a s konf cislom sa vtlacit dopredu ….ostatni tam cakaju a vyplnuju prihlasovacilistok…ked povies ze mas konf.cislo nemusis stat v rade na prihlasovaci listok a je to o hodku rychlejsie ako bez konf.cisla…

Terezie

Ještě poslední věc, až poletíte zpět, buďte na letišti o dost dříve. My jsme odlétali brzo ráno, na letišti jsme byli o 4,5 hodiny dříve a přesto nám to málem uletělo. Na letišti byla na imigračním strašná fronta, jelo 8 přepážek, z toho 6 bylo jen pro íránce a 2 pro ostatní, které to vůbec nestíhaly, ale vůbec jim to nevadilo 🙂

Hana

Prosim tusi nekdo, zda je potreba vyrizovat turisticka viza, pokud v Iranu jen prestupuji (rozestup mezi jednotlivymi lety je 4 hodiny)? Predem moc dekuji za info!

Standa_3Handbikes

Všechny zdravím. Omlouvám se, jestli budu opakovat některé věci, které už každý ví.
Právě jsem se vrátili z Iránu, kde jsem strávili jeden měsíc a rád bych se podělil o informace.
 
Do Iránu (Teherán) jsme letěli přes Pegasus s přesedáním v Instanbulu. Cena byla kolem 3000,- se vším všudy. NEVYŘIZOVALI jsem si žádná referenční čísla. Je to pouze jeden velký PODVOD a pro někoho příjemný byznys. Přímo na letišti jsem si vykomunikovali víza.
Víza: Nejprve je nutné uhradit cestovní pojištění na přepážce bokem(cenu si bohužel už nepamatuju možná něco kolem 35eur). My všichni máme Alpenverein (Vřele doporučuji, platí pro celý svět a na rok to vyjde něco přes tisícovku.). POZOR! Musíte si však od Alpenvereinu vyžádat papír, kde je jasně napsána informace, že pojištění platí i v Iránu. Po předložení tohoto papíru nám vše uznali, jinak by to byl asi problém. Potom jdete vyřídit víza (připomíná to nějaký druh aukce :D). My jsem dostali víza na dva měsíce. Věděli jsme, že se dají vyřídit na letišti i na tři, ale je to trochu složitější. První nám řekli, že dostaneme víza na měsíc (jako každý), tak jsme se ohradili, že potřebujeme na tři měsíce a že vše máme domluvené přes ambasádu (doporučuji používat hodně slovo ambasáda a prostě být nekompromisní). Nakonec tedy ke kompromisům došlo a dostali jsem na měsíc. Chlapíci z úřadu si tam hrajou na největší mistry světa. 🙂 Tak buďte trpělivý a nevzdávat se!
Peníze: Na letišti jsem proměnili velkou část našich peněz v prvním patře. Kurz byl celkem dobrý. (Myslím, že něco kolem 3900-4000ria za euro.)
Na letišti jsme chtěli koupit i sim a chlapík prodávající sim mi řekl, že si je mám koupit ve měste, že u něho jsou hodně drahé.
Volání: Internet v Iránu je jako z pr…! Koupili jsme si snad 8giga (8G-9G je maximum na měsíc.) Nebyla šance je využít. Ve velkých městech se připojit dalo. V městech jsme měli někdy edge. Mimo města hrůza. Počítejte s tím, že Irán filtruje velké množství webovek (fejsbook,youtube…). Stáhl jsem si na Android SpeedVPN(doporučuju, asi nejlepší z těch 50, co jsem vyzkoušel). Pomocí připojení přes VPN se dostanete na Fejsbuka a můžete psát a psát. Jinak český operátor mi poslal zprávu ohledně cen: sms kolem 15,- Kč, MMS 14,- Kč, volání min. něco kolem 60,-Kč a 1MB internet 350,- Kč 😀
Z iránské sim byl problém napsat SMS do CZ. Ani jedna nedoručena. Volat se dalo. V rámci Iránu, když jsme volali z iránské na českou, tak nám to nefungovalo a ani poslat sms.
POŠTA: Posílal jse i pohledy i dopisy. Pohledy je obtížné sehnat. Ideál velká města s turisty. Pohledy jsou levné a cena známky na pohled je 30 000,- ria. POZOR dopis mě stál něco kolem 400 000,- ria a to mi ho ještě rozbalili, celý prohledali a ještě obsah ukazovali ostatním zaměstnancům a řediteli no prostě si počkáte a budete docela zuřit. Dopisy jsem pak už neposílal. 🙂 Jinak doručenou úspěšně. Doba cca 3 týdny.
 
CENY: Nikdo nás nikdy nepodvedl, nenatáhl a ceny jsou velmi příjemné. Většinou jsme spali v poušti a jedli konzervy. Ty vycházeli na necelé euro a chuťově byly v pohodě (nej je rajčatová omáčka se sojovým masem) a nejchutnější značka je asi „jekojek“. Jinak doporučuju užívat si ůžasných datlí. Vybírejte ty měkké. O cenách toho asi najdete na netu hodně. Napíšu teda jen něco kolem stravování. Po cestách najdete spoustu „restaurací“ ráno až dopoledne není problém si dát smažená vejce. Často je míchají s rajčatovou omáčkou. Nebojte se vejít až do kuchyně a přesně ukázat na to co chcete a kolik toho chcete. Nerozumí vůbec ničemu. Doporučuju iránské polévky a falafel (cena kolem eura).
PRO Cyklisty a pankáče: Irán jsme projeli na kolech pro handikepované (handbajk) z Teheránu do Bandaru Abbas. Cesty jsou většinou v super stavu (Cz je úplně marná). Skoro po celou dobu je vedle cest odstavný pruh široký cca 2 metry! Doporučuju jen hodně vody. Jinak jsme vše zvládli úplně dopohody. Spali jsme často v poušti. Dřevo se dá nasbírat kolem silnice, když nejsou stromy, což nejsou často. Voda někde není pitná. Vždy se zeptejte místních, když budete nabírat někde vodu. Budou na vás troubit a fandit vám, až vás to bude srát. 😀 Když vás někdo bude chtít zastavit, tak většinou zastavte, chtějí si vás vyfotit a většinou i něco dát k jídlu a pití. POZOR ve městech! Je to docela chaos a buďte hodně opatrní.
Cesta zpět: Z Bandaru Abbas jezdí loď do Dubaje (Sarjah). Cena je 90 dolarů. Nástupní místo je přístav Bahonar a office mají kousek víc do centra od přístavu. Jezdí to v sobotu a pondělí ve 21:00. Délka cesty je kolem 10 hodin. POZOR! Iran travelling centre nám napsal, že loď pluje i ve čtvrtek. Vše jsme si vykomunikovali a domluvili přes email a na místě nám řekli, že loď ve čtvrtek nepluje, že ten spoj zrušili. Nabízí se možnost letět z letiště v Bandar Abbas anebo plout lodí na ostrov Qeshm (cca hodiny plavby a cena velmi nízká), kde je malé letiště o kterém internet moc neví a letí to také do Dubaje (cena kolem 2000,- Kč). Z Dubaje jsme letěli přímým letem přes SmartWings. Cena 3400,- a let trval něco kolem 6,5 hodin. Můžu jen doporučit. Večeře, dvě „sklenky“ vína, oplatek, pití, káva a čaj, polštářek to vše a mnohem víc zahrnuto v ceně. Docela jsme čuměli. Pokud si budete rezervovat místa k sezení, tak zkuste mrknout na ta hned za první třídou. Bylo tam neuvěřitelně moc místa na nohy. 😉
Cyklisti a sportovci! Nevím, jak se to podařilo, ale původně jsme měli za kola (handbiky) platit 9000,- (každé váha kolem 25kg). Když jsme šli k okénku v Dubaji vše uhradit, tak nám řekli, že je to už uhrazené. Ještě jsem vše překontroloval a několikrát se domáhal placení a nakonec jsme nic neplatili a nadrozměr kola byla zadarmíko!Možná chyba, možná štěstíčko. Uvidíte. 😉
Lidi v Iránu jsou kapitola sama pro sebe. Stručně obětaví, laskaví, zvědaví až to někdy vše přehání. Nám pořád pomáhali, dávali jídlo a ovoce a to vše bez vyptávání se na prachy (jak kluci zažili v Maroku) Opravdu velké díky a údiv.
Toť tak krátce. Když tak piště a ptejte se na fejsbuku 3handbikes a email [email protected]
https://www.facebook.com/3handbikes/?fref=ts
 
Omlouvám se za chyby. Mějte se a cestujte! 😉

hassan sabbah

you can theses site for traveling to Iran.
http://toursiniran.com : for reserving tour in iran.
http://irantts.com : for get plane, train and bus tickets in iran.
http://sevenhostels.com : best hostels in iran.
http://dizinhotel.com : hotel near ski resort.

tomik

Pár informací z cesty do Íránu – únor 2017.
Zpáteční letenka UIA Praha – Kiev – Teherán 4000CZK.Přílet na IKA 2am, vyřízení víza cca 1.5hod. Uznali potvrzení od Axy (pán na přepážce, kde se prodává pojištění, na to zběžně kouknul a dal razítko). Chlapík přes víza si vzal potvrzení o rezervaci hotelu (dobré mít kopii). Cena víza 75EUR.
Cesta taxíkem do centra nakonec 30EUR, nepříjemné dohadování s taxikářem, příště bych rozhodně řešil odvoz přes hotel.
* Teherán
Ubytování v Teheránu Hotel Khayyam na první 2 noci (včetně toho zbytku po příletu), kousek od Imam Khomeini square, poblíž jsou i další obvyklé hotely typu Firouzeh, Mehr apod.Hotel asi takový standard, čisto, jenom turecký záchod, snídaně v ceně, cenu za pokoj si nepamatuju, ale mají to na webu. Rezervace udělaná předem přes hostelsiniran.com.
V Teheránu jsem byl u US ambasády (celkem nic k vidění, ale jsem rád, že jsem to místo viděl), ale je hned u metra. Pak Holy Defense Museum, trochu vyšší vstupné, ale pěkně udělané expozice hlavně o válce s Irákem, možno půjčit audio průvodce v AJ. Kousek od muzea je Tabiat bridge, pěkné místo, ale nic zvláštního. Azadi tower – hlavní zážitek je přežít přechod silnice kolem věže.
Druhý den přelet Teherán -> Shiraz, nákup letenky přes apochi.com, cena 65EUR / 1808CZK, Mahan Air. Letí to z teheránského letiště Mehrabad, kam se dá dostat metrem, let asi 1 hodina.
* Shiraz
Ubytování v Taha hostel – malý, žádný velký komfort (koupelna a WC přes dvorek po schodech nahoru), ale útulný, hodně příjemný vstřícný personál, zařídí výlet do Persepole, lístek na autobus atd. Z hotelu asi 10-15min pěšky do centra k Shahcheragh, citadele, bazaru apod.
Kromě „povinných“ věcí jako Shahcheragh, Nasir al mulk, Vakil bazaar bych doporučil kouknout do nějaké svatyně. Já jsem navštívil svatyni Ali Ibn Hamza – je cestou od citadely na sever kousek za mostem, kousek dál na sever je kopec s vyhlídkou na celé město (Koohpaye). Vyhlídka je prý možná i z hotelu Shiraz, který je hned vedle. Pěkný zážitek byla i návštěva svatyně Sayyed Alaeddin Hossein, hlavně díky jednomu z místních duchovních, který se mi nabídnul jako průvodce, ukázal i běžně nepřístupné prostory apod.
V Schahcheragh jsou dvě svatyně, ale jako nemuslim oficiálně nemůžete dovnitř, fotit prostory zvenku na náměstí můžete jenom v doprovodu místního průvodce.Pink mosque je dost malá, dá se zvládnout během 15min, rozhodně je lepší navštívit ráno, když svítí slunce.
Zinat al molk – dům bohatého měšťana z 19. století, součástí jsou i sklepní prostory s pěkně udělaným průvodcem íránskou historií, voskové figuríny významných osobností.
* Yazd
Ubytování v Jungle hotel, menší nový hotel s komfortním vybavením pokojů, umístění v historické části města, příjemný personál i majitel (Mr Geilamat, plukovník v.v.).Ve městě má turistickou agenturu Mr Eisa Brentin, vozí íránské turisty do CZ/SK, zařídí výlety po okolí, pořádá free tours po městě.
– Kharanaq + Chak Chak + Meybod – standardní cena u agentury pana Eisy je 600.000 rial, mně to nabídli za 500, nakonec jsem měl sám „VIP“ tour za milión rial (původně přihlášení 2 Francouzi si to těsně před začátkem rozmysleli) s řidičem a průvodcem v jedné osobě – jméno tuším Mahsoud? univerzitní profesor; po dohodě jsme vynechali Chak Chak a zůstali delší dobu v okolí Kharanaq, z prostoru za mostem jsou pěkné výhledy na okolní krajinu
– místo v Yazdu zvané Alexander’s prison má u místních přezdívku „prison for tourists“, což asi nepotřebuje komentář 😉
– Towers of silence, určitě zajímavé místo, ale na nějakou romantickou vyhlídku na město zapomeňte, vidět jsou hlavně paneláky a silnice
– pro vyhlídku na tradiční hliněné domy s větrnými věžemi apod. si najděte nějakou střechu v historickém centru
– známý Silk Road Hotel je příjemné místo k posezení nebo jenom i nakouknutí, i když tam nebydlíte, manažer je ochotný, poradí, zařídí apod.
* Esfahan
Ubytování Amir Kabir hostel, zase o dost menší komfort (koupelna a WC přes chodbu), miniaturní single room, z personálu umí anglicky nejlíp asi 13letý kluk. 😉
Kolem náměstí jsou obchody, kde se dají sehnat pěkné suvenýry „evropského“ typu (magnetky, obrázky apod. kravinky).
Jinak město mě nijak zvlášť nenadchlo, byl jsem na hlavním náměstí (Sheik Lotfollah mosque, Ali Qapu), Chehel Sotoon, mosty Khajoo a Siosepol, Vank katedrála i vedlejší Betlehem měly v pátek zavřeno. Trochu mimo běžnou turistickou oblast je náměstí Imam Ali square, vedle něj central mosque a bazar. Kolem těch mostů a „řeky“ je relax zóna, kam chodí místní piknikovat, procházet se apod.
* Kashan
Stojí za to vidět historické domy, hlavně lázně jsou super (výlez na střechu a výhled na okolí). Dva domy (Abbasi, Tabatabei) a lázně mají kombo vstupenku.
Manažer v Abbasi hotel je opět ochotný, zařídí, zavolá, co potřebujete (i když tam nebydlíte).
Kousek od města je vesnice Aran va Bigdol, kde je asi nejkrásnější svatyně, co jsem v Íránu viděl – Mohammed Helal Shrine.V Kashanu pěkný historický bazar.
 
Fotky https://www.zonerama.com/Lemming46/Album/2713973

iwanv
tomik:

Tiez odporucam Mr EISA BRENTIN – YAZD…bezkonkurencne sluzby v Yazde,najdete ho v Silk road hotel, zakladatel a oraganizator FREE WALKING TOUR
 
https://chat.whatsapp.com/invite/ATQ8jQO00kcIKEell8UHrs
Konfirmacne cislo za 680 czk,platba az po vybaveni plus servis po Irane
 
[email protected]            WhatsAPP : +98 9138515504

john

doporučuji Seven Hostel.

Katka

A co severní Irák(Suleymaniah, Erbil)? Byl někdo v poslední době? Uvažujeme, že se tam vydáme, ale přece jen mě od té cesty odrazuje ta bezpečnostní situace

swenney

Vcera jsme se vratili z desetidenni cesty po Iranu…tak jsem dam nejaky info (protoze me toto forum hodne pomohlo)
 
cesta: My jsme leteli s Pegasus. Po pristani jsme meli 5,5 hodiny na to vyresit viza a prejet na Mehrabad na let do Shirazu Takze jsme si pro sichr udelali reference number. Jeste pred vizama je potreba nechat udelat nebo potvrdit pojisteni. My jsme meli kooperativu kde jsme si nechali primo napsat „including iran“. Borec to chvilku otacel, pak jsem mu ukazal ten napis, podepsal to a bylo. 15 Euro usetrenych. Pojisteni a to reference number jsem zanesl typkovi…ten si ho vzal a poslal me na zaplaceni (75 EUR). Za cca 15 minut jsme meli viza v pase. primo jsem se typka ptal jestli je reference number potreba a rikal nejdriv ze jo…a pak ze je to faster. Celej proces nam nezabral vic jak 30 minut. Ale byli jsme tam sami (prilet nekdy ve 4 rano). Hned po nas se tam nahrnulo cely letadlo ze singapuru.
Meli jsme dopredu domluvenej (a zaplacenej) hotel v Shirazu, ale nechteli to po nas.
Shiraz:
Jak uz jsem psal, tady jsme meli dopredu pres Apochi zamluvenej a zaplacenej hotel Eram. Bylo to drahy jak svin (104EUR pro 3 lidi) a zadna hitparada. Navic kdyz jsme se na recepci ptali jestli jede nejekej bus do Abarqu tak rekli ze ne a at si od nich koupime tour za 120 USD. Bus samozrejme jel.
V Shirazu bacha na typka jmenem Reza. Prej uci nemcinu…ukazoval nam mesto…zaplatili jsme vlez do 4 veci…a pak z neho vylezlo ze by chtel 3M Rialu za to ze nas tu povodil. Dali jsme mu jeden, ale aj to bylo o mega vic nez si zaslouzil…bylo to prvni den tak jsme byli jeste hloupi.
Abarqu:
Tady se nam libilo moc. Z busu nas vysadili vedle toho vosiho hnizda…moc jsme nevedeli kudy kam, ale hned vedle je tourist budka kde pracuje nejakej Mustafa. Ten byl super nejlepsi. Vzal nas do auta, povozil po celym Abarqu, povykladal, zavedl do tradicni hospody ke kamosovi Muslimovi…zavezl do pouste na vyhlidku a pak na autobus (Abarqu – Yazd jede 16:30)
Yazd:
Tady se mi libilo asi nejvic… Bydleli jsme ve Friendly guest house. Pokoje zadnej luxus, ale atmosfera hotelu nejlepsi z celyho Iranu. Akorat taxikar starej to nemohl najit a srazil motorku cestou…takze doporucuju adresu ve farsi.
Jeli jsme na tour na Meybod, Chak Chak a Kharanak a urcite to stalo za to. Jeste jsme pak rekli driverovi, at nas hodi na Silent towers. Ty se me taky libily.
Isfahan:
Tady jsme spali v Totia hotel (dle rad na netu). Nebylo to spatny…cena dobra, ale nejak me ten hotel neoslovil. Navic jsme meli ucpanej zachod a neuracili se nam ho spravit. Ale cena/vykon dobry. Jo a jenom 100Mb internetu.
V bazaru jsme byli na caji v Paradise prodejne kobercu, borec nas vzal do manufaktury kde ty koberce opravujou…doporucuju.
Kashan:
Bydleli jsme v Kalamalalmolk guest house, sice tam nebyla sprcha a zachod na pokoji, ale celkove se me to tady taky moc libilo. Doporucuju. Chteli jsme na vylet to Abyaneh. Recepak v hotelu nam dal mapu a byla tam jeste moznost na half day tour do pouste. Tak jsme oba vylety zkombinovali a bylo to super.
V bazaru jsme potkali typka co nas vzal za 100 000 na strechu bazaru. Zrovna rval meluzin…super…jako v Price of Persia.
Tehran:
Na posledni den jsme meli naplanovany prejezd do Tehranu, ze si nechame bagly na autobusaku, mesto a letiste. Ale NA NADRAZI NEJDE SCHOVAT BATOH. ikdyz vsude na webu pisou ze to jde. Minimalne na southern terminalu to neslo. Nejakej deda nam rikal ze to jde jenom kdyz mate jizdenku na pristi den. A ze v celym meste to jde jenom na letisti. Tak jsme z autobusaku jeli metrem na Mehrabad, nechali tam bagly a zpatky do mesta. Vecer pak metrem na Mehrabad a z tama tago na IKA.
V Teheranu jsme byli v Jewelry muzeu (pekny) a ambasade USA (zajimavy. a vlez jenom 100000 Rial – nejnizsi co jsme potkali)
 
Celkove:
Jsem z vyletu nadsenej. Lidi hrozne hodni, neni treba se vubec niceho bat (az na dopravu). Akorat to asi bylo drazsi nez jsem cekal. Hroznej nepomer. Nafta stoji 2,30, takze busy jsou levny. Taga +- taky. Ale jidlo drazsi jak u nas a hlavne za vstupy chcou skoro pokazde vlezny. Vetsinou 200 000, semtam 150 000 a na te ambasade teda 100 000. Ale taky je to nevyvazeny. Treba pecka jako Persepolis stoji 200 a stejny 200 stoji nejakej trapnej chram se zahradou kde nic neni.
Jo. SIMka je asi potreba. Chteli cislo pri koupi listku na bus, volal jsem furt do hotelu a tak. Na letisti nabizeli za 5/10/15 USD simku pro turisty proti pasu. Byly vyprodany, takze jsme vzali za mega normalni, kde nebyl pas potreba a byly tam 3GB internetu.
Kdyby nekdo neco chtel tak piste na [email protected]
Standa
 

Petr

Neni Vam trapne utracet penize v zemi, ktera je hlavnim sponzorem mezinarodniho terorismu?

i
Petr:

Aha. Já jsem si myslela, že hlavnim sponzorem mezinarodniho terorismu je ta země, která předsedá radě OSN pro lidská práva :-P.

i:

Ne ta zeme to neni. Je to Iran.

Petr
Petr:

Petře neblázni, hlavním sponzorem je úplně jiná země než Írán a hlavně – ti lidé co tam žijí za své politiky nemohou, stejně jako my nemůžeme za ty své. To že se budeme navzájem poznávat je přece nejkratší cesta k tomu abychom konečně zahodili všchny předsudky, nemyslíš ? / letím už za pár dní .-)/

ali

Trochu nerozumim Vasi navsteve ambasady USA. Tam se konaji prohlidky a plati se vstupne?

swenney
ali:

Jedna se o byvalou US ambasadu…jak ji v roce 79 tusim iranci obsadili a zjistili, ze tam spionuje CIA.
Ted se to jmenuje „US Den of espionage“ a je to zajimavy…

swenney:

Civilizovany narod nikdy neobsazuje diplomaticka uzemi. Od te doby se nic nezmenilo tak jen je podporujte vy „pohodari“.

Jan

O tom, že by Irán byl hl. sponzorem terorismu nic nevím. To sis asi spletl se Saudskou Arabii.

Jan:

Vam to bude tezke vysvetlovat. Hlavne, ze se Vam tam libi.

iva

Anonyme, vzhledem k tomu, že NAŠE země je proslulá podporou terorismu především díky vývozu zbraní kamkoli (např. pod průhlednou záminkou likvidace prošlých nábojů v Bulharsku, tak to holt neřešíme. Asi nejsme takoví pokrytci 😉

Kareld
iva:

Zrovna jsem cetl, ze na maratonu v Iranu musi bezet zeny oddelene od muzu. Nesnasim feministky, ale tohle je i na me moc. Do takovych „civilizaci“ jezdite utracet penize a jeste si libujete jaka to POHODA???

Irantaste

we are so happy to see  many people here are interested   traveling  to iran
we would be more than happy to help you in this adventure
http://www.irantaste.com

Karlos

Přátelé,děkuji za všechny vaše informace z cest po Íránu.
Chtěl bych se zeptat zda-li někdo ví jak si půjčit v Íránu automobil. I neoficielně.
Předem děkuji – můžete psát i na mail [email protected]
Děkuji za všechny informace.
Karlos

Magy

No tak to prave resim i ja a jak zjistuju, celkem problem.
Bud jsou to maly auta, kam se nevejdu se svymi 190cm a taky v nich neni mozne prespat, nebo vyjet mimo cestu nekam do divociny, nebo je cena tak silena, ze si za to muzu ten vuz temer rovnou i koupit. Anebo dalsi neschudna alternativa, ze si ho muzu pujcit jenom se soferem. A to jako sorry, ale mit za zadkem 3 tejdny uplne ciziho cloveka (tedy soukromi nazdar) a jeste mu vsechno platit…
Zadne kombi, CW nebo offroad typu Nissan Roniz proste k mani neni anebo ne za rozumnou cenu.
 
Pokud se nahodou neco dovim, dam vedet, prip. pokud budes vedet neco ty, tak se ozvi.
magygren zavinac gmail

Karel
Magy:

A co tam vubec nejezdit? Problem vyresen.

vahid

Here is some useful Travel information for those who are willing to Travel to Iran. https://www.letsvisitpersia.com/iran-travel-guide/
Iran Travel Guide

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: