Írán, Pákistán, Afghánistán

1. den v Íránu – duben 2016

Václav

Víza – na letišti v Teheránu nejdříve k okénku se zdrav. pojištěním. Na průkazku VZP (rozsah celý svět , mimochodem vyplněná od VZP česky!) se ani nepodívali s tím, že to neplatí. Naštěstí jsem si nechal udělat doma anglický překlad pojištění s mým jménem (2x A4, trvá 2 prac.dny). Musel jsem ukázat na pojistce své jméno a bylo to OK. Na okénku víza je pojištění vůbec nezajímalo. Postup pro víza není nikde popsán, u okének je houf lidí, kteří nevědí, co se děje. Za sklem má úředník žádanky o vízum formát A5, musíte si vyžebrat. Vyplnit včetně čísla zpát. letu. Pak podstrčit s pasem za sklo. Občas to někam odnesou, asi za hodinu se to zase objeví za sklem. Reference number se neptali, ale vyřídil jsem doma pro letiště v Teheránu. Když vás úředník z hromádky vytáhne, zeptá se, co tam budete dělat a jak dlouho. Řekl jsem tur. 23 dní, on napsal na papírek 50 euro Ostatní platili 60 euro. Po zaplacení, až vás vytahne z hromádky, dostanete vízum. Celkem 1,5 hoďky.
Riály doporučuju koupit na letišti, kurz nákup/prodej 39000/39500 Riálů/euro je jako jinde, ale v okolí Chomejní square v centru jsem nemohl směnárnu sehnat.
SIM kartu stánek mají na letišti s velkou reklamou , ale ‚SIM finish‘ (již několik měsíců). Ve městě jsem sháněl SIM asi hodinu s pomocí ochotného páru. Na jakési poště mi ho odmítli prodat, protože kvůli magn. proužku na fotografii jim nešel zkopírovat můj pas (nesmysl). Tak to koupila íránská dívka na svůj průkaz včetně otisku prstu. Nikdo na poště neuměl anglicky. Kartu jsem měl vložit do mobilu za 24 hodin, až ji zaktivují. Po 24 hod jsem na venkově zjistil, že karta má 6 kontaktů a můj mobil 8. Tak jsem byl bez telefonu.
Do emailu na Seznamu jsem se nedostal, (wifi), v lepším případě to ukázalo íránské svaté.  Kolegyně přes aplikaci mail v mobilu se do mailu dostala.
Nezapomeňte si průpisku, tu jsem v Teheránu sháněl asi hodinu.
Ceníky většinou nejsou, když tak s perskými číslicemi. Na kontrolu čísel jsou dobré náramkové hodinky s perskými čísly (20 euro), ale nedají se skoro sehnat, jsou jen s evropskými čísly. V bistru jsem  1. den dal za špagety 100000, 2. den s jiným pokladním 30000 riálů.
Mnoho zdaru !

Zkušenosti čtenářů

Honza

Jsem aktualne v Iranu, v pripade potreby rad poradim.
[email protected]

Olina

Přeji krásné cestování – chceme do Iránu na podzim a tak bych uvítala nějaké aktuální informace  a tipy. Bylo by možné se po tvém návratu spojit ? Můj email je [email protected]. Díky a užij si to !!! Zdraví Olina

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: