HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Hydromagazín Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub Hedvábná Stezka Klub cestovatelů Praha/Brno

V tropickém pralese

Čtvrtá část našeho seriálu, ve kterém zvídavé děti poznávají svět.

(Úvod do seriálu a předchozí díly najdete zde.)Dnes se podíváme do teplých krajů, do tropických pralesů. Ty jsou mimořádné hlavně pestrostí života. Množství druhů rostlin, hmyzu, ptáků a zvířat, které v pralese žijí, je neuvěřitelné. Vědci například napočítali na jednom jediném stromě přes 1500 druhů brouků - to je mnohem více, než většina lidí uvidí za celý život.

Mnoho druhů (statisíce, možná i miliony) pralesních zvířat a hmyzu ještě ani nebyla objevena a pojmenována.

Kaeng Krachan

Životu se v tropických pralesích daří díky neustálému teplu, slunečnému svitu a dostatečným dešťům. Taková místa najdete v Africe, Indii, Jihovýchodní Asii a Střední Americe. Největší deštný prales se však nachází v Jižní Americe kolem řeky Amazonky, podle které se tato oblast nazývá Amazonie.

Některá zvířata nebo rostliny v pralesích přežívají opravdu neobvyklým způsobem. Najdete zde žáby, které celý život neslezou ze stromu. Netopýry, kteří se živí jako upíři - sají krev ptákům nebo savcům - i takové, kteří si nakoušou velké listy a vytvoří si tak deštník, pod nimž přečkají den (viz foto). Mravence, kteří si pěstují v mraveništi houby (nic jiného nejí) a nosí jim listy rozkousané na malé kousíčky, na nichž pak houby rostou. Hady rychlé (nebo spíše pomalé) tak, že chytí jen slimáky, kterými se živí. Stromy - škrtiče, které obepnou a obrostou jiný vysoký strom, vyšplhají se po něm ke světlu a postupně ho svými kořeny zadusí. Opice, které na vetřelce z vrcholku stromů čurají. A stovky, tisíce dalších zajímavostí.

Prales pro vás má vždycky dost překvapení.

Netopýří "domečky" z nakousaných listů

Stačí otočit list a ...

Velestrom v thajském pralese (Khao Yai)

 


 

Na malou procházku do pralesa se můžete celkem jednoduše vydat třeba v Thajsku, Indonésii, Kostarice nebo Panamě. Oblečte si dlouhé rukávy i nohavice, i když je tam horko, abyste byli chráněni před hmyzem a různými trny. Při návštěvě pralesa, přestože v něm žijí tisíce druhů zvířat, jen tak něco neuvidíte. Většina živočichů totiž dělá všechno proto, aby vidět nebyli. Jsou dobře maskovaní a mají tak vycvičené smysly, že vás uvidí, uslyší nebo ucítí mnohem dříve než vy je. Proto buďte potichoučku a dívejte se pozorně kolem. Časem se naučíte, kde a jak hledat a budete odměněni.

Nevyhlížete jen slony a opice, ta nejmenší zvířata bývají často stejně zajímavá: brouci, motýli, mravenci, stonožky a spousta další malé havěti překvapivých tvarů a barev.

 

Články a cestopisy z různých pralesů si můžete přečíst zde.Pro zvídavé a šikovné děti tu máme jako obvykle tři otázky:

 

Úkol první

Jak to vypadá v nepoškozeném tropickém deštném pralese:

1) Je zcela neprůchodný. Všude je hustá džungle a křoví.

2) Jsou tam samé bažiny, takže tudy člověk neprojde.

3) Pralesem se dá volně chodit, asi jako u nás ve vysokém lese.


Úkol druhý - který pralesní živočich je nejnebezpečnější?

Mnoho lidí se návštěvy tropického pralesa bojí. Žijí zde šelmy jako jsou tygři a jaguáři, jedovaté kobry, bambusové zmije a mamby, hadi-škrtiči anakondy či krajty, krokodýli, jedovaté žáby, pavouci, stonožky, štíři a další nebezpečná zvířata. (Nutno ovšem podotknout, že během návštěvy pralesa většinou žádné takové zvíře nezahlédnete, neboť se všechna člověka bojí a utečou, či se schovají mnohem dříve než je uvidíte!)

Který živočich ale představuje největší nebezpečí?

Thajští pralesní sloni, Thajsko


Úkol třetí - kdo váží nejvíc?

Kdybyste posbírali všechna zvířata žijící v Amazonském pralese, kdo by vážil nejvíce?

1) Všichni ptáci žijící v Amazonském pralese.

2) Všichni plazi a obojživelníci žijící v Amazonském pralese.

3) Všichni savci žijící v Amazonském pralese.

4) Všichni mravenci žijící v Amazonském pralese.

 


*** Odpovědi na otázky najdete zde. ***

 

 


24.09.2009,


ANKETA

Rozbrečeli jste se někdy na cestách? Proč?

Ne, nikdy!
Ne, ale měl(a) jsem na krajíčku!
Jednou, protože vůbec nic nevycházelo tak, jak mělo.
Ano, když jsem prožíval(a) první kulturní šok.
Mnohokrát, ale štěstím.
Ano, když jsem ztratil(a) cestovní pas.
Jedině vzteky, když jsem se nemohl(a) domluvit s indickým taxikářem.
Ano, ale z úplně jiného důvodu.